הסבר חוק תמ"א 38

מטרתה העיקרית של התמ"א 38, היא לחזק מבנים לצורך עמידותם בפני רעידות אדמה. במסגרת ההערכות הכוללת של מדינת ישראל בפני רעידות אדמה, אושרה תוכנית זו, שמטרתה לעודד בעלי בתים לחזק את נכסיהם ולשפר את עמידותם בפני רעידות אדמה.

התוכנית חלה על מבנים קיימים, אשר הוצא היתר לבנייתם לפני ה- 1 בינואר 1980. תוכנית זו מאפשרת, למעשה,לכם- דיירי הבניין- לקבל בניין מחוזק, משופץ ומשודרג, והחשוב ביותר- עמיד בפני רעידות אדמה. היזם מקבל,בתמורה, זכויות בנייה (בדרך כלל הוספת קומה לבניין).

חברת אומנות השיפוץ שמה לעצמה למטרה לבצע את תוכנית התמ"א 38 בצורה הטובה והנכונה ביותר, שתאפשר לדיירי הבניין להנות מבניין שעומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר של הבנייה וזאת בעזרת צוות מקצועי מיומן, מסור ומחוייב לדיירים.

בכל בניין שתוכנית התמ"א 38 חלה עליו, יתבצעו מספר שלבים ע"י חברתנו:

 1. בדיקת הבניין ע"י מהנדס קונסטרוקציה: בדיקת הצורך בחיזוק הבניין והמלצה על שיטת החיזוק (ייתכן גם שהמבנה אינו מתאים לביצוע התמ"א 38, עקב מגבלות הנדסיות שימצא המהנדס).
 2. כתיבת חוות דעת ע"י אדריכל, לאחר שיבחן את נושא זכויות הבנייה הנוספות ופתרונות למימוש זכויות הבנייה.
 3. כתיבת חוות דעת משפטית שתבחן האם קיימת מניעה משפטית כלשהי ליישום התמ"א 38 בבניין.
 4. הכנת תוכניות מפורטות ע"י אדריכל ומהנדס. תוכניות אלה, בתוספת בקשות להיתר, יוגשו לרשות המקומית, שתאשר את תוספות הבנייה המבוקשות.
 5. ביצוע עבודות חיזוק הבניין, שיפוץ הבניין, בניית מעלית, ובניית יחידות דיור נוספות בהתאם לאישורי העירייה.

קיימים יתרונות רבים בביצוע תוכנית התמ"א 38 עבור דיירי הבניין:

 1. הבניין המשופץ יהיה יציב ומחוזק בפני רעידות אדמה.
 2. תיבנה מעלית בבניין.
 3. דיירי הבניין יקבלו תוספת חדרי ממ"ד לדירות נהקיימות.
 4. חדר המדרגות ישופץ.
 5. חזית הבניין תעבור שיפוץ מקיף.
 6. שיפור פני הגינה ושטחי החנייה (והוספת שטחי חנייה, במידה וצריך).

העובדה החשובה ביותר היא, ששדרוג הבניין-כפי שפורט לעיל- לא יעלה לדייריו ולו שקל אחד! חשוב לציין, כי לאור עבודות השיפוץ וחיזוק המבנה, בהתאם לתוכנית תמ"א 38, מעריכים שמאים כי ערך הדירות עשוי לזנק ב- 15%-30% וזאת, כאמור, מבלי שבעלי הדירות יצטרכו להוציא שקל מכיסם.

כדי שהתוכנית תצא לפועל דרושה הסכמת לפחות 66% מדיירי הבניין. כמובן שעדיפה הסכמה של 100%, על מנת שתוכנית התמ"א 38 תבוצע באופן המהיר והחלק ביותר ולשביעות רצונם של כל דיירי הבניין.

חשוב לציין מספר עובדות נוספות הנוגעות לביצוע תוכנית התמ"א 38, ע"י חברת אומנות השיפוץ:

 • את פרוייקט שיפוץ הבניין ילווה מהנדס בניין מוסמך מטעם החברה, שיהיה חתום על התוכנית ההנדסית, בהתאם לחוק התכנון והבנייה. מהנדס זה יגיש חוות דעת המפרטת את מצבו של המבנה (מצב הקונסטרוקציה) ואת הדרכים המומלצות על ידו לחיזוק המבנה.
 • חברת אומנות השיפוץ מתמחה בביצוע שיפוץ בניינים, ובכללם שיפוץ מבנים מסוכנים, למעלה מ- 30 שנה. הרקורד המקצועי של החברה בא לידי ביטוי בביצוע עבודות שיפוץ של למעלה מ- 140 בניינים. ניתן לראות באתר מספר לא מבוטל של מכתבים ששלחה עיריית תל אביב לחברה, לאחר שבוצע שיפוץ של מבנה מסוכן והוסר צו ההריסה ע"י העירייה.
 • מנהלי החברה שמו לעצמם בראש סדר העדיפויות הנוכחי את קידום ויישום תוכנית התמ"א 38, מתוך אמונה מלאה שביצוע תוכנית זו בצורה המקצועית ביותר תבטיח גם לדיירים וגם לחברה להנות מפירות העבודה המשותפת.

חברת אומנות השיפוץ מאמינה באמת ובתמים, כי תוכנית התמ"א 38 הינה תוכנית חשובה מעין כמוה ויישומה הנכון יביא שקט נפשי לבעלי אלפי דירות ברחבי הארץ שחשופים היום לסכנה מוחשית במידה ותתרחש רעידת אדמה חזקה. בנוסף, תוכנית זו תעזור גם לשיפור מראה הבניינים יבצעו אותה ותעניק תנופה של התחדשות עירונית, שתשפיע גם על הערך הנדל"ני של הדירות באותו בניין בה היא תבוצע.