שיפוץ בית מן היסוד

נראה כי בעלי דירות רבות בישראל לא יתנגדו כלל לשיפוץ יסודי שיהפוך את מקום המגורים ליחידה נוחה ויפה הרבה יותר. אין ספק שמדובר במהלך מצוין שבו רמת החיים עולה עשרות מונים וכל אחד מבני המשפחה יכול להרגיש במהרה כיצד החדר שלו שודרג בצורה משמעותית. אך אנו יודעים ששיפוץ מהיסוד הוא משימה לא פשוטה ולכן יש להיערך אליה בצורה רצינית.

הכול מתחיל ונגמר בתכנון נכון שבעזרתו אפשר להבין במדויק לקראת מה אנו הולכים. בל נשכח שבסופו של דבר אנו רוצים לראות כמה כסף אנו צריכים להקצות לפרויקט שיפוץ שכזה ולכן אנו מנסים לתכנן הכול בצורה מדויקת. כיום בבניינים רבים בישראל אפשר לראות כיצד תמ"א 38 מאפשרת שיפוץ יסודי של הבית והפיכת הבניין לא רק ליפה ונוח יותר אלא כמובן לבטוח יותר מפני רעידות אדמה.

שיפוץ מן היסוד של הבניין והדירה בה מתגוררים הדיירים מצריך פינוי הדירה לזמן ממושך. הדבר כרוח בהמון סידורים שיכולים להיחסך ע"י חברה לפינוי דירות מקצועית ואמינה. כמו כן חברות לפינוי בניינים ודירות מבטיחות כי יתבצעו שירותי ניקיון לאחר פינוי הבית כדי להשמיש אותה כבר למגורים לאחר השיפוץ.

איכות החיים שלאחר השיפוץ היא ברמה אחרת לגמרי

בניינים שכבר שופצו בישראל במסגרת תמ"א 38 אינם מזכירים כלל את המראה החיצוני שלהם טרם עבודות השיפוצים הנרחבות. אך חשוב לראות כיצד גם החלל הפנימי של הבניין וכל אחת מיחידות הדיור הפכו למרשימות הרבה יותר. לובי מפואר, מעלית שהתווספה לבניין, וטיפול בתשתיות שונות הם אילו שמעידים על שיפוץ מהיסוד ולא רק תיקונים חיצוניים פשוטים.

דיירי בניינים שהיו חלק מהתהליך של תמ"א 38 נהנו גם מדבר חשוב נוסף. ערך הדירות שנמצאות בבניינים אילו עלה באחוזים מרשימים מאוד. הדבר בא לידי ביטוי לא רק באפשרות לגור בדירה מרווחת ובטוחה יותר אלא גם ביכולת של בעלי הדירה להציע אותה למכירה במחיר הרבה יותר טוב מזה שחשבו עליו בעבר. אין ספק שמכל בחינה תמ"א 38 היא נכס עצום עבור כל נכס כמעט.

יש מקרים שבהם השיפוץ אינו עולה שקל

אם דברנו קודם לכן על נושא התקציב ועד כמה הוא יכול להשפיע על הרצון והיכולת לשפץ מהיסוד הרי שאפשר לראות כיצד במקרים מסוימים עלויות השיפוץ תהיינה אפסיות לחלוטין. במקרים שבהם בניין מסוים עומד בתנאים שהציבה ממשלת ישראל הוא יכול להיות משופץ מהיסוד מבלי שדייריו יצטרכו להוציא מכיסם ולו פרוטה אחת בודדה.

כל עלויות השיפוץ במסגרת תמ"א 38 הן מנת חלקו של הקבלן המבצע. בתמורה לעבודות השיפוצים הנרחבות זוכה הקבלן לזכויות בנייה בבניין. כך הוא יכול לקחת את הגג של הבניין ולהפוך אותו לקומה נוספת, ולעתים אף שתיים. על הגג נבנות יחידות דיור נוספות שאותם מוכר הקבלן ומפיק מהם את הרווח מהעסקה כולה בדרך ליצירת עסקה שטובה לשני הצדדים.

מידע נוסף בנושא : מחסומי לחץ